Hírek
2016. December 13. 13:49, kedd |
Belföld
Forrás: mti
Tizenkét évet kapott a százhat embert autójába zsúfoló román embercsempész
Tizenkét év fegyházbüntetéssel sújtotta első fokon a Szegedi Törvényszék kedden azt a román férfit, aki legalább 106 határsértőt zsúfolt egy szellőzés nélküli teherautó rakterébe tavaly nyáron.
A bíróság a teherautót vezető férfit különös kegyetlenséggel, több ember és 14. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérletében és embercsempészés minősített esetében mondta ki bűnösnek. A bíróság az aradi férfit véglegesen kiutasította Magyarország területéről.
Társát vagyoni haszonszerzés végett, az államhatár átlépéséhez több személynek segítséget nyújtva elkövetett embercsempészés bűntettéért két év börtönre ítélték.
A két férfit Romániában bízták meg azzal, hogy a szerb-magyar zöldhatár mellől illegális határátlépőket juttassanak Ausztriába. Az egyik férfi a mások által magyar területre juttatott embereket szállította teherautóval, társa pedig személygépkocsival hajtott előtte a rendőri ellenőrzések elkerülése érdekében.
Az elsőrendű vádlott tavaly június 24-én 26 embert vitt Mórahalomról Ausztriába. Másnap hajnalban mindketten visszatértek a homokháti kisváros mellé, ahol az embercsempészek legalább 106 határsértőt zsúfoltak be a teherautó mindössze 2,5x5 méteres alapterületű, zárt, szellőzéssel egyáltalán nem rendelkező rakterébe. A vádlottak a tehergépkocsi hátsó ajtaját csak többszöri kísérletre, a bennlévőkre rányomva tudták becsukni. A túlterhelt jármű elindulni is alig tudott, néhány perc múlva az emberek dörömbölni kezdtek, késekkel megpróbálták a fémborítást kivágni azért, hogy levegőhöz jussanak.
A sofőr ezt meghallva hajnali fél ötkor Mórahalom belterületén megállt, átszállt társa autójába. Úgy hajtottak el Románia felé, hogy a raktérajtót nem nyitották ki. A belülről nem nyitható raktérből az embereknek csak hosszas próbálkozás után sikerült az ajtó egyik szárnyát annyira kifeszíteniük, hogy a zárat elérve kiszabadítsák magukat. Eközben bent már többen eszméletüket vesztették, hárman életveszélyes állapotba kerültek az oxigénhiány miatt.
A szakértői vélemény szerint a raktér levegője egy-két perc alatt felmelegedett. A bezsúfolt emberek - köztük gyermekek, csecsemők - az indulás után húsz-huszonöt perccel meghaltak volna.
Az elsőrendű vádlott többféle vallomást tett, az embercsempészés bűntettét elismerte, de azt állította, kinyitotta a teherautó hátsó ajtaját. Társa azzal védekezett, nem tudott róla, hogy embereket szállít a teherautó, úgy gondolta, cigarettacsempészethez nyújt segítséget.
Az elsőrendű vádlott és védője felmentés és enyhítés érdekében fellebbezett, a másodrendű vádlott három nap gondolkodási időt kért.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 09. 08:00, péntek | Belföld
Kemény fagyokkal zárul a hét
Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni.
2026. Január 09. 07:59, péntek | Belföld
Mávinform: az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást az időjárás
Péntek hajnalban az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást a téli időjárás, a többi vonalon azonban folyamatos a közlekedés - közölte a Mávinform pénteken korán reggel a honlapján.
2026. Január 09. 07:57, péntek | Belföld
Gulyás Gergely szerint minden másnál veszélyesebb, ha a magyar baloldal kerül kormányra
A jelenlegi helyzetben minden másnál veszélyesebb, ha a magyar baloldal kerül kormányra - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kell még valamit mondanom, Ildikó? című podcast csütörtökön megjelent epizódjában.
