Városlista
2024. május 7, kedd - Gizella

Hírek

2014. Július 08. 05:00, kedd | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Mégsem akarnak függetlenedni a skótok?

Mégsem akarnak függetlenedni a skótok?

A skót függetlenséget elutasítók arányának jelentős növekedését jelzi a legfrissebb közvélemény-kutatás vasárnap nyilvánosságra hozott eredménye, amely szerint a megkérdezettek 46 százaléka nem szeretné az elszakadást az Egyesült Királyságtól.

A függetlenséget csak 32 százalék pártolja, a bizonytalanok pedig 22 százalékot alkotnak. Az ezer ember megkérdezésén alapuló felmérést a társadalomtudományi kutatásokkal foglalkozó TNS Scotland Intézet végezte el június 10. és 23. között, mégpedig Tom Hunter skót nagyvállalkozó megbízásából. Ez utóbbi hozta létre a Scotland September 18 Alapítványt, amely feladatául tűzte ki a két ellentétes tábor közötti álláspontok érdemi ütköztetését ebben a kérdésben.

Ha a közvélemény-kutatás eredményébe nem kerülnek be a bizonytalanok – akik egyébként a hírügynökségek szerint döntő módon befolyásolhatják majd az e témában rendezendő népszavazást –, a függetlenséget egyértelműen elutasítók tábora 59 százalékra emelkedhet az elszakadást határozottan ellenzők 41 százalékával szemben.

Skóciában szeptember 18-án tartanak népszavazást arról, hogy elvágják-e az államuniós kötelékeket az Egyesült Királyságtól. Skócia 307 éve tartozik töretlenül a brit királysághoz. A referendum megrendezését Alex Salmond kormányfő, a Skóciát 2011 óta parlamenti többségben kormányzó Skót Nemzeti Párt vezetője két és fél évvel ezelőtt jelentette be. A szavazóknak egyetlen kérdésre kell majd válaszolni: Skócia független ország legyen-e.

Sarah-Jane Walls, a Yes Scotland (Igen Skócia) elnevezésű függetlenségi kampány vezetője a mostani felméréssel kapcsolatosan a sajtónak kifejtette: a Skóciában élőknek több mint kétharmada ma vagy teljes függetlenséget, vagy a lehető legnagyobb fokú autonómiát szorgalmazza, a most fennálló rendszert a „legszegényesebb” változatnak tartják.

Blair McDougall, a Better Together (Jobb együtt) elnevezésű kampány igazgatója ugyanakkor úgy fogalmazott: ahogy közeledik a népszavazás időpontja, az emberek egyre alaposabban gondolják végig, hogy az elszakadás milyen következményekkel járhat az angol font, a nyugdíjak és a közszolgáltatások helyzetére.

A függetlenségi népszavazást megelőző kampány egyik fő ütközőpontja éppen a font használatával kapcsolatos vita. A skót kormány álláspontja szerint semmi akadálya, hogy a független Skócia valutauniót alkosson Nagy-Britannia fennmaradó részével, de London ezt gyakorlatilag már kizárta.

A másik fő vitatéma, hogy Skócia a függetlenség elnyerése esetén önálló országként mennyi idő alatt válhat EU-taggá. A skót kormányfő szerint ez elérhető a szeptemberi népszavazás és a függetlenség tényleges kikiáltásának tervezett időpontja, vagyis 2016 tavasza között, ezt azonban a brit kormány és Brüsszel egyaránt vitatja.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 06. 12:42, hétfő | Külföld

Nem hadászati nukleáris fegyverek bevetését imitáló hadgyakorlatot rendelt el az orosz elnök

Utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy készüljön fel egy olyan hadgyakorlatra, amelyen nem hadászati nukleáris fegyverek használatát fogják gyakorolni

2024. Május 02. 06:45, csütörtök | Külföld

Molotov-koktélt dobtak egy varsói zsinagógára

A gyanú szerint egy lengyel állampolgárságú fiatalember próbálta meg felgyújtani szerdán a Nozyk zsinagógát Varsóban, a politikai vezetők elítélték a történteket.

2024. Április 29. 17:26, hétfő | Külföld

Európai Autógyártók Szövetsége: sokkal több töltőpont szükséges az uniós klímacélok eléréshez

Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát kell telepíteni 2030-ig az uniós klímasemlegességi célok eléréséhez

2024. Április 29. 17:24, hétfő | Külföld

Romlott áprilisban a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban

Áprilisban a várt javulás helyett romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága, a DG ECFIN (Directorate General for Economic and Financial Affairs) hétfői jelentése