Városlista
2026. július 31, péntek - Oszkár

Hírek

2019. Július 28. 12:03, vasárnap | Életmód
Forrás: mti

Fokozott védelemre figyelmeztet a szakértő a hőségben

Fokozott védelemre figyelmeztet a szakértő a hőségben

A hőség megterheli a szervezetet, különösen a gyermekekét és a kismamákét, így az ő védelmükre különösen figyelni kell a nyári hónapokban - mondta Szeles Géza igazságügyi orvosszakértő az M1 vasárnap reggeli műsorában.

A szakember napközben mindenkinek sok folyadékot, megterhelő ételek helyett pedig könnyű, vegyes táplálkozást javasolt sok gyümölccsel és zöldséggel. Előbbinek legalább a fele víz legyen, a cukros üdítőket érdemes kerülni - tette hozzá. A napokig tartó kánikula az éjszakai pihenést is megnehezíti, de a hőkimerüléstől a naponta többszöri hűs zuhany megvédhet az orvosszakértő szerint. A túlhűtött helyiségeket ugyanakkor Szeles Géza veszélyesnek nevezte, mivel a szabadba kilépve a túl nagy hőmérsékleti különbség hősokkot okozhat.

A kismamáknak különösen vigyázniuk kell magukra, főképp a várandósság utolsó hónapjaiban, hiszen a szervezetük működése a keringéstől a hormonháztartásig megváltozik, rontva az alkalmazkodóképességüket - hangsúlyozta Szeles Géza. Figyelmeztetett a gyermekek védelmére is, a legkisebbek ugyanis nem érzékelik a folyadékveszteséget, így a felnőttek dolga erre figyelni. Nem lehet őket hőség idején több órára a szabadba vinni, bőrük védelméről pedig akkor is gondoskodni kell, ha csak rövid ideig tartózkodnak a napon - emelte ki.

A szakember érthetetlennek nevezte, hogy minden évben hallani olyan eseteket, amikor a gyermeket hagynak az autókban. A levegő odabenn akár 60-70 fokra is fölmelegedhet, ilyen hőség pedig már rövid idő alatt is megterheli szervezetet, különösen csekély testsúlynál. Gyermeket ezért lehúzott ablaknál, rövid időre is tilos az utastérben hagyni, indulás előtt pedig át kell szellőztetni azt, mert a vezető figyelmét is rontja a rendkívüli meleg - figyelmeztetett az orvosszakértő.

Címkék: figyelem, hőség, védelem

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 31. 12:00, péntek | Életmód

Kékszalag - Az RSM nyerte a tókerülő versenyt

A Vándor Róbert kormányozta RSM ért elsőként célba az 58. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj vitorlásversenyen csütörtökön Balatonfüreden.

2026. Július 31. 10:00, péntek | Életmód

Hőség - Gajdos László a medencefeltöltés, autómosás, sportpályalocsolás mellőzését kéri

Az élő környezetért felelős miniszter csütörtöki Facebook-posztjában arra kért mindenkit, hogy mérsékelje, mellőzze a medencefeltöltéseket, autómosásokat, s néhány napig a sportpályák locsolását.

2026. Július 31. 05:00, péntek | Életmód

Szombaton megrendezik a Balaton-átúszást

Szombaton megrendezik a 44. Lidl Balaton-átúszást.

2026. Július 30. 07:49, csütörtök | Életmód

Részleges napfogyatkozás látható Magyarországról augusztus 12-én

Részleges napfogyatkozás látható Magyarországról augusztus 12-én, a ritka jelenséget kora este lehet majd látni.