Hírek
2013. Március 01. 21:01, péntek |
Helyi
Forrás: Transparency International
A kisember győzelme a korrupció ellen

A mindennapok kis győzelme visszaadhatják a társadalomnak azt a hitét, hogy fel lehet lépni a korrupció ellen. E harchoz kaptunk remek példát Transparency Internationaltől. Meg is osztjuk olvasóinkkal.
A Transparency International Magyarország az utcai korrupció ellen is sikerrel lép fel. A korrupció ellen elkötelezett civil szervezet által működtetett jogsegélyszolgálat jelentősen hozzájárult egy vesztegető autóvezető oktató lebuktatásához.
A korrupció ellenes jogsegélyszolgálat
A Transparency International Magyarország (TI) évek óta működteti a korrupció ellenes jogsegélyszolgálatot. A merj tenni! jogsegélyszolgálat honlapján bárki bejelentheti, ha korrupció gyanúját észleli, ha arra kérik, hogy fizessen kenőpénzt vagy vesztegessen meg valakit. Közszolgák, kormánytisztviselők, politikusok hatalommal való visszaélésére, vagy akár a közérdekű adatok eltitkolására vonatkozó jelzésekkel is lehet fordulni a TI-hoz. Aki a korrupció elleni civil szervezet segítségét kéri, számíthat arra, hogy az adatait, a nevét bizalmasan kezelik. Ha úgy látja jónak az ügyfél, akár el is hallgathatja a nevét, vagy megadhat kitalált nevet is.
A TI segítséget nyújt abban, hogy a korrupció gyanúját a hatóságok hatékonyan és gyorsan kivizsgálják. Ingyenesen dolgozó szakértő ügyvédek állnak a bejelentők rendelkezésére, akik tanácsokat adnak, segítséget nyújtanak a feljelentés megtételében. Ha közpénz felhasználására vonatkozó közérdekű adatokat kell beszerezni, a TI biztosítja, hogy az ügyvédek ingyen lássák el az adatkérő perbeli képviseletét. A merj tenni! jogsegélyszolgálat hatékonyságát az is növeli, hogy a TI és a rendőrség kapcsolatát évek óta jól bejáratott együttműködési megállapodás szabályozza.
A Becsületes Polgár példája
Egy sikeres példa: február 21-én egy fiatalember – nevezzük őt Becsületes Polgárnak – telefonon kért segítséget a Transparency Internationaltől. Becsületes Polgár elmondta, hogy a jogosítvány megszerzése érdekében 25 ezer forinttal kellene megvesztegetnie a vizsgabiztost. A kenőpénzt az oktatója adná át a vizsgabiztosnak. Becsületes Polgár azonban semmiképpen nem akart részt venni a korrupcióban. A TI így segített neki:
Mivel már alig félóra volt hátra addig az időpontig, amikor a pénzt az oktatónak át kellett volna adnia, először is tisztáztuk, hogy ennyi idő alatt nem lehet mozgásba hozni a rendőrséget. Ezért javasoltuk Becsületes Polgárnak, hogy halassza el az átadás idejét, mondja az oktatónak, hogy még nem tudta összeszedni a pénzt. Ezután tisztáztuk, hogy Kispesten lenne az átadás. Felhívtuk a kispesti rendőrséget és nagy megelégedésünkre az ügyeletes tiszt remekelt. Megadtuk Becsületes Polgár adatait és megbeszéltük: ha bemegy a rendőrségre, elmondja a történteket, az átadáskor a rendőrök elfogják a korrupt oktatót.
A rendőrök profik voltak
Visszahívtuk Becsületes Polgárt, közöltük vele a jó hírt és elmondtuk, miféle izgalmakra számíthat. Például betechnikázhatják – ez azt jelenti, hogy mikrofont és hangrögzítőt erősítenek rá – és így a rendőrség felveszi az oktató és a közte zajló beszélgetést. Vagy az átadásra kerülő pénzt speciális anyaggal jelölik meg, hogy látni lehessen, ki nyúlt hozzá. Így az, aki átveszi a kenőpénzt, nem tagadhatja le, hogy megvesztegették.
Innentől a rendőrségre bíztuk Becsületes Polgárt és nem csalódtunk, mert a rendőrök profik voltak. A végén nem kellett se technika, se különleges jelölés a pénzre. Csak felírták azoknak a bankjegyeknek a sorszámát, amelyeket Becsületes Polgár átadott az oktatónak. És amikor az oktató a pénzt átvette, a nyomozók lecsaptak. Mindez másnap, február 22-én történt, a rajtütést videofelvétel is megörökítette. A végén Becsületes Polgár visszakapta a pénzét is.
A TI és az Országos Rendőr-főkapitányság közötti együttműködési megállapodás megújítása éppen most folyik. Az a célunk, hogy minden, a TI jogsegélyszolgálatára bejelentett korrupciós ügyben ilyen hatékonyan tudjunk segítséget adni a polgároknak. Ezért a rendőrséggel még szorosabb együttműködésre törekszünk, hogy az, ami már eddig is jól működött, a jövőben még tökéletesebb legyen.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.
2025. Április 30. 07:56, szerda | Sport
Premier League - Szoboszlai a 34. forduló álomcsapatában
Bekerült a 34. forduló álomcsapatába Szoboszlai Dominik, a Premier League friss bajnokcsapatának, a Liverpoolnak a játékosa.
2025. Április 30. 07:56, szerda | Sport
Október első hétvégéjén rendezik a 18. Nemzeti Vágtát Szilvásváradon
Október 4. és 5. között rendezik a Nemzeti Vágtát Szilvásváradon. A sporteseményre idén tizenegy Elővágtán lehet kivívni az indulás jogát, a verseny győztese 5 millió forint díjazásban részesül
2025. Április 30. 07:55, szerda | Életmód
Agrárminiszter: a házikert a magyar családok rejtett erőforrása
Meghatározó jelentőségű a házikerti termelés a jó minőségű és egészséges élelmiszer előállításában.