Hírek
2025. Május 24. 07:30, szombat |
Külföld
Forrás: MTI
Lavrov: irreális, hogy a Vatikánban legyen az orosz-ukrán tárgyalások következő fordulója
Lesz következő fordulója Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak, de irreális, hogy ezt a Vatikánban tartsák meg, a találkozó idejéről és helyszínéről még nem döntöttek
- jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Történelmi dél-orosz földek, nemzeti identitás és a népek önrendelkezése elnevezésű moszkvai konferencián.
"Képzeljék el a Vatikánt tárgyalási helyszínként! Én azt mondanám, kissé nem elegáns, amikor ortodox országok katolikus terepen vitatják meg a kiváltó okok megszüntetésével kapcsolatos kérdéseket (...) Úgy gondolom, hogy a Vatikánnak sem lesz túl kényelmes ilyen körülmények között fogadni két ortodox ország delegációját" - mondta.
Lavrov szerint Oroszországban már előrehaladott stádiumba került a leendő ukrán békeszerződésről szóló memorandum kidolgozása, amelyet Moszkva át fog adni Kijevnek. Kifejezte reményét, hogy az ukrán fél is hasonlóan fog cselekedni. Mint mondta, a memorandum kidolgozásakor Moszkva alapelvekből és a konfliktus kiváltó okából indul ki.
"Nem tartjuk szükségesnek a világrend nemzetközi jogalapjának, az ENSZ Alapokmányának a lebontását. Ezt egyszerűen tiszteletben kell tartani, teljes mértékben és összességében, valamint az abban foglalt elvek közötti összefüggésekben"
- nyilatkozott.
Az orosz külügyminiszter emlékeztetett rá, hogy Oroszország mindig készen állt béketárgyalásokra Ukrajnával, és nem kerülte a kapcsolatfelvételt.
Az Egyesült Államok szerepére kitérve azt mondta, Ukrajna azt remélte, hogy örökké maga mögött tudhatja majd az Egyesült Államok támogatását, de Donald Trump amerikai elnök álláspontja az, hogy "ez nem az ő háborúja". Lavrov úgy vélekedett, hogy a jelenlegi amerikai kormányzat az Oroszországgal való párbeszéd alakításában a nemzeti érdekeiből indul ki.
Rámutatott, hogy Washington, ellentétben az európaiakkal, nyíltan beszél az ukrán területi kérdés megvitatásának szükségességéről. Lavrov ugyanakkor felidézte, hogy voltak olyan esetek, amikor az amerikaiak megváltoztatták álláspontjukat, és ezt, mint fogalmazott, Moszkva szem előtt fogja tartani következő lépéseinek megtervezésekor.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Moszkva által vitatott legitimitásáról szólva közölte, hogy az orosz fél nem utasítja el a "kijevi rezsim" vezetőjével és adminisztrációjával tárgyalásokat, Zelenszkij hatalma törvényességnek kérdése a rendezési dokumentumok aláírásakor lesz döntő jelentőségű.· Álláspontja értelmében választások megtartása adná meg legjobb megoldást arra a kérdésre, hogy ki írhatja alá a békeszerződést ukrán részről.
"Mert ha azok írják alá, akiknek a legitimitása, finoman szólva, már senkit sem győz meg, akkor az utódok megkérdőjelezhetik a megkötött megállapodásokat"
- mondta.
Szergej Lavrov hangsúlyozta, Oroszország nem hagyhatja az orosz ajkú embereket Ukrajnában a jelenlegi rendszer hatalma alatt, mert az "nagy bűn lenne". Kifogásolta, hogy az európai országok egyszer sem ejtették ki az "emberi jogok" kifejezést azzal kapcsolatban, ami Ukrajnában történik.
Azt tanácsolta a azoknak a nyugati kollégáinak, akik sürgősen cselekednének, hogy követeljék az ENSZ Alapokmányát és számos emberi jogi egyezményt megsértő ukrán törvények hatályon kívül helyezését.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 13. 12:00, csütörtök | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump: az Egyesült Államok teljesen ellenőrzi a Hormuzi-szorost
Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államok teljes felügyeletet gyakorol a Hormuzi-szoros felett, és ezt fenn fogja tartani.
2026. Augusztus 13. 09:00, csütörtök | Külföld
Nincs tovább: Leállítják a romániai atomerőművet a Duna vízszintje miatt
Kritikus értékre csökkent a Duna vízszintje Cernavodánál, ezért csütörtök reggel megkezdik a romániai atomerőmű még működő kettes blokkjának fokozatos leállítását, mivel további apadás várható
2026. Augusztus 10. 13:00, hétfő | Külföld
Iráni konfliktus - Sakkjátszmához hasonlította Donald Trump az Iránnal zajló alkufolyamatot
Sakkjátszmához hasonlította Donald Trump amerikai elnök az Iránnal zajló alkufolyamatot vasárnap.
2026. Augusztus 10. 10:00, hétfő | Külföld
Netanjahu elutasította a Béketanács 15 pontját, Izrael nem vonul ki Gázából a Hamász lefegyverzése előtt
Izrael elutasítja a Béketanács 15 pontos dokumentumát, és az izraeli hadsereg nem vonul ki a Gázai övezetből a Hamász lefegyverzése előtt
